İçme Suyu Deposu İnşaatları


İçme Suyu Deposu İnşaatları

         İçme suyunun sağlık açısından uygun olması gerekir. Bu yüzden, şehir şebekesinden geçen su belirli bir alanda ilaçlanır, gerekli dezenfekte işlemine tabi tutulur. Depolarda biriken suyun tahliyesi ve devridaim etmesi sağlıklı bir içmesuyu inşaatının esas amacıdır. Sivas içmesuyu deposu inşaatı ve onarımında tecrübe kazanmış olan firmamız, farklı büyüklükteki depoların kazı, kalıp, beton ve mekanik işçiliği alanlarında hizmet vermektedir. Büyük hacimli su depolarında çelik-polietilen, paslanmaz- karbon gibi bağlantı türleri düzenli bir şekilde yapılır ve sızdırmazlık testleri uygulanır. Bu sayede, depoya gelen suyun verimliliği sağlanır.

         Depo inşaatı su dolum hacmine göre birkaç bölüme ayrılmaktadır. Manevra, klor, debimetre odaları gibi depoya bağlı beton bölmeler, duvardan geçirilen borularla birbirine mekanik olarak bağlanır. Beton perdelerden geçen borular genellikle paslanmaz çelikten veya Pe100 borudan olur; böylelikle beton içinde kalan boruların paslanması engellenir. Perde içinde kalan borular kısadır ve perde kalınlığından sonra çelik boruya geçiş yapılır. Paslanmaz boru ve PE100 borunun çelik boruyla birleştirilmesi için çelik flanş, adaptör flanşı ve 304L-316L paslanmaz flanş kullanılır. Hammaddesi ve kaynatılma biçimleri farklı olan bu boruları birleştirmek için flanşlar cıvata ile sabitlenir; çünkü tüm boruları birleştiren tek bir kaynak yöntemi yoktur. Depoların iç kısmını oluşturan çelik boru ve vana teçhizatı, mekanik tesisatın ana hatlarını oluşturur. Depo işlerinde kullanılan her bir çelik borunun iki ucuna flanş kaynatılarak vanalar ve borular birbirine cıvatalarla eklenir. Normalde aynı maddeden yapılan borular kaynakla birbirine eklenir; ancak içmesuyu depo işlerinde sökme-takma kolaylığı sağlaması açısında cıvatalar tercih edilir. Böylelikle büyük çaplı ağır çelik borular sahaya rahatça indirilebilir ve montaj/demontaj işlemi kolaylaşır. 

         İsfer Mekanik özellikle Sivas merkez ve ilçelerine bağlı köylerde, içme suyu depolarının mekanik malzeme tedarikini yapmakta, kullanılan boruların temini ve kaynağıyla montajını gerçekleştirmektedir. Su deposunun hacmine göre gerekli olan ölçüde çelik boru, polietilen (pe100) boru ve paslanmaz borunun birbirine bağlantısı için kullanılan cıvata, conta, sürgülü vana, kelebek vana gibi malzemelerin satın alma sürecini de üstlenebilmektedir. Sivas içmesuyu depo inşaatlarını yapmaya başlamadan önce anahtar teslim mekanik işçiliği ve kalıp/beton işçiliği fiyatları için bizimle irtibat kurunuz.

Yukarı Çık