CTP Kar Siperi İşleri


CTP Kar Siperi İşleri

Tipiyle birlikte savrulan karların karayollarına ulaşmasını önlemek amacıyla tercih edilen kar siperi, basit ama etkili bir mekanik sistemdir. Bu yönüyle kar siperi, özellikle rakımı yüksek alanlarda kullanılan bir engelleyicidir. Kar siperi işinde (sulama borularının hammaddesi olarak da kullanılan) cam elyaf takviyeli (CTP) paneller bulunur. Belirli aralıklarla galvenizli profillerin üzerinde yükselen CTP paneller, savrulan karlar için duvar niteliğindedir. Panellerin profile sabitlenmesi ise galvenizli kafes tellerle sağlanır. Ortalama 2-2,5 mt aralıklarla dikilen mesnetler, siperin taban ile yüksekliğine denge getirir. Yatay açılı mesnetler tabana beton dökülerek sabitlenirken, üst kısım panelin gönyeli ortasına (elektrot kaynağı) ile kaynatılır.

Cam elyaf, birçok sektöre uyum sağlayan bir hammadde olduğu için bilhassa dayanıklılık gerektiren yapım işlerinde tercih edilmektedir. Şirketimiz İsfer Mekanik, arazi sulama işlerinde aşina olduğu cam elyafın farklı bir kullanım alanı olan kar siperi işinde de boy göstermekte ve bu amaçla sahadaki yerini almaktadır. Kar, barajlarımızın doluluk oranını artırsa bile, yalnızca doğru amaca yönlendirerek onu verimli hale getirebiliriz. Bu bakımdan, (özellikle tipiyle savrulan) karların muhafazası sağlanmalıdır. Karayolları lojistiğinde sıkıntı yaşamamak adına CTP kar siperlerinin doğru alanlara, doğru zamanda yerleştirilmesi önemlidir.

Suyun gücüne inanan İsfer Mekanik, suyun verimli ve güvenli bir şekilde kullanılması için çaba sarf etmektedir. Suya dair her şeyde var olduğumuz gibi, CTP kar siperi işinde de görev başındayız. Galveniz profillerin kaynatılması, panellerin montajı, çevre düzenleme, kazı-dolgu işlerinde üzerimize düşen vazifeyi layıkıyla yapmaya hazırız. Şantiyenin kurulması ile başlayan yapım süreci, sadece iş bittiğinde tamamlanır. Doğru planlama ve titiz çalışma ile ülkemizin lojistik ağının gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz.